We want to hear from you!

Help us improve future programming by taking our 2018-19 Programming Survey

Take Survey

Discovery Dash

On your mark, get set … go! Lace up your running shoes for the Virginia Discovery Museum’s annual Discovery Dash, Virginia’s oldest kids’ track race and a proud partner of the Kid’s Triple Crown nonprofit race series! Each May, the Dash welcomes families for a morning of fun and fitness, including a toddler scramble and quarter-mile, half-mile, and mile runs for children 3 to 12; a sibling race for ages 5 to 14; parent-child relays; and a community-wide school relay. In addition to promoting children’s health and wellness, the Dash is the Museum’s largest fundraising event.


2018 Dash Pictures  |  Race Results  |  Thank You to Our Sponsors



Saturday, May 5, 2018

Congratulations to All Our Dashers on a Job Well Done!

Quarter-Mile  |  Half-Mile  |  Mile  |  Sibling Relay  |  Parent/Child Relays  |  School Relay


The Virginia Discovery Museum welcomed 250 Dashers to Monticello High School track on May 5, 2018. VDM also hosted nine teams from local elementary schools Agnor-Hurt, Baker-Butler, Charlottesville Day School, Greer, and Meriwether Lewis for the annual School Relay, and Meriwether Lewis took home the Discovery Cup. First through third place finishers, boys and girls, in each individual and relay event receive a prize. If you have not yet received your prize, stop by the Museum to pick it up. First place receives a trophy, second place receives a Ragged Mountain Running Shop drawstring bag, and third place receives a Virginia Discovery Museum water bottle.

Quarter-Mile Dash

5-Year-Old Boys

Quarter-Mile


1. Miles Kayser 2:08.1
2. Trail Gorman 2:19.9
3. Jackson Escobar 2:58.2
4. Elliot Swartz 3:47.0
5-Year-Old Girls

Quarter-Mile


1. Kirsti Flaherty 2:07.7
2. Phoebe Wysong 2:08.6
3. Hyder Helmers 2:15.6
4. Haley Schoeny 2:25.5
5. Lola Dawson 2:27.3
6. Margaux Pivert 2:28.1
7. Frances Heins 2:28.8
8. Addie Forkin 2:29.9
9. Vivien Largiader 2:31.7
10. Beatrice Lull 2:34.7
11. Anya DuPlain 2:36.5
12. Juliet DeGeorge 2:49.4
6-Year-Old Boys

Quarter-Mile


1. Eli Williams 1:34.2
2. James Frazier 1:43.2
3. Will Orban 1:43.5
4. Matthew Pearman 1:52.2
5. Sebastian Hess 1:53.6
6. Theodore Royer 2:04.0
7. Andrew Gama 2:06.8
8. Caleb Peacock 2:25.6
6-Year-Old Girls

Quarter-Mile


1. Caroline Barcia 1:41.6
2. Kara Denby 1:56.1
3. Caroline Pinson 1:58.4
4. Clementine Dawson 2:01.4
5. Vienna Barresi 2:03.0
6. Kylie Lovell 2:09.0
7. Shannon Seideman 2:13.3
8. Zora Furia 2:13.6
9. Ella Ginsburg 2:14.3
10. Hannah Moore 2:23.4

Half-Mile Dash

7-Year-Old Boys

Half-Mile


1. Thomas Nabi 3:13.2
2. Christophe De Wekker 3:15.1
3. Landon Schoeny 3:27.3
4. Grant Pinson 3:27.7
5. Cullen Juge 3:38.3
6. Ben Henley 3:44.3
7. Benjamin Boynton 3:56.8
8. Sunay Gupta 4:03.2
9. Sean Vagnetti 4:05.1
10. Grant Kayser 4:31.8
7-Year-Old Girls

Half-Mile


1. Alex Thiele 3:58.9
2. Gabby Kaufman 4:03.6
3. Lillian Sexton 4:15.7
4. Lila Mae Isley 4:27.9
5. Laura Hickey 4:45.3
6. Harmony Stevens 4:50.9
7. Violet Wysong 4:51.6
8. Ailyn Green 4:52.3
9. Violet Jordan 5:01.0
8-Year-Old Boys

Half-Mile


1. Henrik Flaherty 3:14.2
2. Liam Frazier 3:22.7
3. Lucas Downer 3:49.6
4. Andrew Stetkevych 3:50.5
5. Nathan Goldberg 4:06.5
8-Year-Old Girls

Half-Mile


1. Ava Jennings 3:26.1
2. Amelie Meyer 3:27.4
3. Juliana Pierce 3:28.7
4. Hailey McCartney 3:41.2
5. Zoey Downer 3:47.0
6. Aya Parmar 3:48.3
7. Elise Kent 3:50.1
8. Hannah Seideman 4:01.6
9. Abigail Downer 4:27.6

Mile Dash

9-Year-Old Boys

Mile


1. Philip Venton 6:36.4
2. Reid Vagnetti 6:49.9
3. Karsten Flaherty 7:03.6
4. Graham Ginsburg 7:05.0
5. Jack Isley 7:44.0
6. Asher Dawson 8:15.6
7. Brent DeGeorge 10:22.3
9-Year-Old Girls

Mile


1. Quinlyn Peper 7:26.6
2. Isabela Kent 7:52.3
3. Caroline Orban 8:19.3
4. Phoebe Fischman 8:19.6
5. Mitzi DuPlain 8:44.6
10-Year-Old Boys

Mile


1. Oscar Hickey 6:14.4
2. Nathaniel Orban 6:23.8
3. Owen Sexton 6:34.0
4. Robert Stetkevych 6:54.4
5. Kaleal Brown 8:12.8
10-Year-Old Girls

Mile


1. Elaina Pierce 6:37.1
2. Adda Helmers 6:48.2
3. Georgy Helmers 7:34.5
4. Carys Green 8:42.4
5. Ilana Kaufman 8:50.4
12-Year-Old Boys

Mile


1. Jack Burr 5:47.7
2. Luca Gett 6:41.8

Sibling Relay

Sibling Relay

Boy/Girl


1. Aidan & Amelie Meyer 2:48.0
2. Laura & Oscar Hickey 3:17.2
3. Ella & Graham Ginsburg 3:41.9
4. Haley & Landon Schoeny 4:22.4
Sibling Relay

Girl/Girl


1. Elise & Isabela Kent 3:30.6
2. Gabby & Ilana Kaufman 4:00.3
3. Hannah & Shannon Seideman 4:06.7
4. Ailyn & Carys Green 4:11.8
5. Anya & Mitzi DuPlain 4:41.8

Parent/Child Relays

Parent/Child Relay 1

5-6 Year Olds


1. Eli & Joseph
Williams 2:36.9
2. Will & Andrew
Orban 2:46.9
3. Sebastian & Joel
Hess 2:58.4
4. Kara & Ty
Denby 3:08.2
5. Andrew & Eric
Gama 3:13.1
6. Vienna & Matthew
Barresi 3:25.7
7. Charlotte & William
Trimble 3:36.2
8. Frances & Chris
Heins 3:37.7
9. Kylie & Brittany
Lovell 3:40.8
10. Phoebe & Michael
Wysong 3:41.8
11. Elliott & Alexander
Swartz 4:16.8
12. Jackson & Adam
Escobar 4:46.1
Parent/Child Relay 2

7-8 Year Olds


1. Christophe & Stephen
De Wekker 2:43.9
2. Juliana & James
Pierce 2:44.9
3. Ava & Jeff
Jennings 2:53.9
4. Eleanor & William
Trimble 3:00.8
5. Benjamin & Erik
Boynton 3:15.6
6. Nathan & Rebekah
Goldberg 3:15.9
7. Violet & Benjamin
Jordan 3:24.9
8. Ella & Jake
Mooney 3:34.4
9. Sunay & Priyanka
Gupta 3:41.0
10. Violet & Michael
Wysong 4:06.5
11. Elizabeth & Tom
Hickey 4:33.5
Parent/Child Relay 3

9-12 Year Olds


1. Owen & David
Sexton 2:27.6
2. Whitcomb & John
Andersen 2:30.8
3. Reid & Mark
Vagnetti 2:31.9

Discovery Cup School Relay

Sponsored by Charlottesville Track Club


1. Meriwether Lewis Team 2: Wayman Carter, Parker Envall,
Elementary School Chase Miller, Philip Venton 5:35.2
2. Charlottesville Day Team 2: Caroline Barcia, Thomas Nabi,
School Liam Frazier, Alex Zimmerman 5:44.4
3. Meriwether Lewis Team 1: Cade McCall, Jake Miller,
Elementary School James Nolde, Forest Schnell 5:44.7
4. Baker-Butler Team 1: Moses Coles, Ethan Moulds,
Elementary School Luke Goff, Caleb Gatlyn 5:55.1
5. Agnor-Hurt Team 2: Cole Wood, Tanner Hensley,
Elementary School Quinn Bruen, Josh Tipton 6:00.4
6. Baker-Butler Team 2: Afton Schwalm, Grace Gatlyn,
Elementary School Madeline Paul, Micah Schiavone 6:04.9
7. Agnor-Hurt Team 1: Harper Wade, Troy Giles,
Elementary School Jayden Smith, Baxter Paynter 6:05.8
8. Charlottesville Day Team 1: Woods Austin, Cullen Juge,
School Nock Darby, Graham Goodale 6:07.4
9. Greer Sam Lehmann, Colin McNerney,
Elementary School Noah Viemeister, Turner McNerney 6:41.5

Thank You to Our Sponsors!